Hasarlı Bagaj İçin Yolcu Hakları

            Bu yazımda sizlere Hasarlı Bagaj durumunda yolcu hakları nelerdir ve neler yapılmalıdır onu anlatacağım. Çünkü bizzat başımdan geçti.

            Pegasus havayolları ile İstanbul aktarmalı Beyrut – Ankara uçuşum vardır. Uçuşum bağlı olduğu için bagajımı Ankara’da teslim almak üzere Beyrut’ta teslim ettim. Ankara’ya indiğimizde  bagajımın gövde ve tekerlek bağlantısında çatlama olduğunu gördüm. Bagajım bir veya 2 seyahati ancak çırarırdı.

            Bagajı 1 ay önce yeni almıştım ve iyide bir para vermiştim. Hemen hasar raporu doldurmak için büroya gittim.  Bürodaki yetkili istersem aynı boyda yeni bir valiz verebileceklerini veya hasar raporu doldurabileceklerini söyledi. Yeni bir valiz verdiği taktirde şimdiki valizimdeki eşyalarımı ona aktarıp kırık olanı kendilerine vermem gerektiğini belirtti ve kendi firma menfaatleri açısından ısrarla bu yolu önerdi.

            Tabiki benim yeni aldığım valizim hem daha pahalı hemde alalı henüz 1 ay olmuştu. Hasar raporu doldurduk ve valizin fotoğraflarını çektim. Daha sonra fotoğraflar ve hasar raporu ile Pegasus’a mail gönderdim. Mail göndermek için tıklayınız. Sonrasında maile cevap geldi ve süreç başladı.

            Bagajımla ilgili yaşamış olduğumbu durumdan dolayı Pegasus havayolları olarak üzgün olduklarını belirttiler ve Misafir bagajlarının kaybolması veya hasarlanması durumunda taşıyıcıların yükümlülükleri, uluslararası anlaşmalar, ulusal ve uluslararası kanunlar ve IATA kuralları ile belirlendiğini söylediler. Hasarlı bagajımla ilgili işlemlerin başlatılabilmesi için,

            PNR numaramı, Hasar Rapor numaramı, bagajımın faturası ya da piyasa değerini gösteren fotoğraflı internet linki bagaj tamir edilmişse tamir faturası ve bagaj etiket örneğimi istediler.

            Başvuru öncesi, valizimi aldığım firmaya valizimi götürüp tamir olamayacağına dair rapor tutturmuştum. Maile bu raporuda ekledim. 

SATIN ALINAN FİRMA RAPORU

VALİZİ SATIN ALDIĞIM FİRMA RAPORU

 

BAGAJ FATURASI

SATIN ALDIĞIM VALİZ FATURASI

 

BAGAJ-ETİKETİ

BAGAJ ETİKETİ VE BİLET

 

               Maillerim sonrası 439,2 TL’ye aldığım valiz için 350 TL ödeyebileceklerini belirttiler. Bu havayolunun sadık müşterisi olduğumu valizi 1 ay önce aldığımı ve ikinci kullanımımda kırıldığını ve benim sorumlu olmadığımı söyledim. Sonrasında 395,28 TL teklif ettiler. %10 amortisman bedeli kestiklerini belirttiler. Bende valizi 2. kere kullandığımı böyle bir bedeli kabul etmeyeceğimi, valizimin değerinin hesabıma yatırılmasını talep ettim. Uzun süre mailleşmelerimizden sonra tam tutarı ödemeyi kabul ettiler.

İPUÇLARI

  1. Üşenmeyin ve tüm prosedürleri yerine getirin. Üşenseydim havaalanında önerdikleri basit bir valizle değişim yapabilirdim.
  2. Haklıysanız ısrarcı olun. Israrcı olmasaydım 350 TL almak zorunda kalacaktım.
  3. Haklarınızı bilirseniz ve ona göre savunursanız tam karşılığını alabilirsiniz. 
  4. Yanınıza alacağınız ağırlık toplamı 7-8 kg’ı geçmeyecekse ve gideceğiniz ülkedeki süreniz kısaysa, kabin içi çekmeli valiz kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  5. Elektronik veya diğer değerli eşyalarınızı mutlaka kabin içi çantanıza alın.
  6. Bagajınızı diğer bagajlardan kolay ayırt edecek bir etiket yapıştırabilirsiniz, kurdele bağlayabilirsiniz. İsim etketiniz olsun.
  7. Eşyalarınızın dağılmaması için bagajınıza koruma kılıfı alın veya streçletin.
  8. Uçuş kartınızı ve bagaj etiketinizi seyahatinizin sonuna kadar saklayın. Ne zaman ihtiyacınızın olacağı belli olmaz.

Sonraki yazım: Bagaj kaybolması veya geç gelmesi durumunda neler yapılmalıdır tıklayınız.

Yorumunu ekle