Bagaj Kaybolması Veya Geç Gelmesi

               Bu yazımda sizlere Bagaj Kaybolması durumunda yolcu hakları nelerdir ve neler yapılmalıdır onu anlatacağım. Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA) açıklamalarına göre 2015 yılında 3,5 milyar kişi uçmuş ve bavul kayıp oranı %6’ymış. Kaybolan bavullar büyük oranda 1-4 gün arasında bulunuyor ve sahiplerine teslim ediliyor. 

               Tüm hazırlıkları yaptınız harika bir seyahat için her şey hazır: Pasaport, biletler, eşyalar… Moral motivasyon, gezmenin heyecanı en üst seviyede havaalanına gidiyorsunuz. Bağlantılı uçuşunuz için bagajınızı verdiniz ve pasaport kontrolünden geçtiniz. İndiğinizde karşılaşacağınız süprizden en ufak bir haberiniz bile yok. Havaalanına iniyorsunuz bir bakıyorsunuz banttan bagajınız çıkmıyor. Uzun süre bekliyorsunuz sizden başka kimse kalmıyor. Hemen Lost & Found yani bir nevi Kayıp Eşya anlamındaki bankoya gidiyorsunuz. Uçuş numaranızı, bagajın etiketini, valizinizin rengini tipini, bulunduğunda geri getirilmesi için konaklayacağınız adres vb bilgileri verip kayıp formunuzu alıyorsunuz.

Burada 2 ihtimal var. 

  1. Bagajınız havalanında kaldı.
  2. Bagajınız kayboldu.

bagaj istatistikleri

Sita istatistiklerine göre 2015 yılında bagaj kayıplarının

%45’i yanlış transferden,

%19’u bagajın yüklenememesinden

%4’ü yükleme hatalarından,

%4’ü varış hatasından

%8’i Havaalanı, gümrük, havakoşulları ve bagaj ağırlık hacim kısıtlamalarından,

%16’sı Biletleme hatası, güvenlik ve diğer sebepleren,

%4’ü etiketleme hatalarından kaynaklanıyormuş.

 

BAGAJINIZIN HAVAALANINDA KALMASI

            2015 yıllında Ankara – İstanbul ve İstanbul – Hamburg bağlantılı uçuşlarımızın arasında 2 saatlik bir zaman vardı. İlk uçuş 1 saat rötar yapınca havaalanına inip dış hatlara koşarak geçtik ve uçağa en son kardeşimle biz bindik. Bagajlar uçuşa yetişmedi tabiki. Hamburg’da Kayıp Eşya’dan kayıp formumuzu dolurduk. Bagajımız ertesi gün otelimize teslim edildi.

Örneğin THY  için bagaj tanımlama formuna tıklayınız.

Görevli bagaj etiketinizdeki numarayı  ‘World Tracer’ denilen bir sisteme kayıt edecektir ve 2.200 tane havaalanının kayıtlı olduğu sistemden kayıp bagajlar görülebilektedir. Sizde etiketiniz ve isim bilginizle bagajınızın nerede olduğuna bakabilirsiniz.

HAKLARIMIZ NELER?

           Bagajımız gelmediğimiz için mağdur olduk. Bu süre zarfında kullanmak için aldığımız acil ihtiyaçlarımızın fişlerini toparlıyoruz ve 21 gün içerisinde havayolu şirketine başvuru yapıyoruz. Havayolu şirketi size bu tutarı iade ediyor. İade etmemekte zorluk çıkartırsa SGHM – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz.

İpuçları

  1. Yanınıza alacağınız ağırlık toplamı 7-8 kg’ı geçmeyecekse ve gideceğiniz ülkedeki süreniz kısaysa, kabin içi çekmeli valiz kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  2. Elektronik veya diğer değerli eşyalarınızı mutlaka kabin içi çantanıza alın.
  3. Bagajınızı diğer bagajlardan kolay ayırt edecek bir etiket yapıştırabilirsiniz, kurdele bağlayabilirsiniz. İsim etketiniz olsun.
  4. Eşyalarınızın dağılmaması için bagajınıza koruma kılıfı alın veya streçletin.
  5. Uçuş kartınızı ve bagaj etiketinizi seyahatinizin sonuna kadar saklayın. Ne zaman ihtiyacınızın olacağı belli olmaz.

BAGAJINIZIN KAYBOLMASI

            Bagajınız 30 gün içerisinde bulunamazsa havayolu firmaları zararınızı karşılamak zorundadır. IATA’nın şartlarına göre kayıp bagaj için havayolu şirketi yolcuya kilogramına en fazla 20 dolar ödüyor. Havayolu firması bavulunuzdaki eşyaların faturasını isteme hakkına sahiptir.

Bagajın kaybı, gecikmesi veya hasar alması durumunda Montreal Konvansiyonu’na göre havayollarının sorumluluğu 1250 € ile sınırlandırılıyor. Bilet alırken kabul ettiğimiz bazı şartlardan dolayı dava açmak kesin çözüm olmayabiliyor.

  • Türk Hava yollarının 3.100 TL ödediği bavul tazminatı haberine buradan bakabilirsiniz.
  • Türk Hava Yollarının 4 yıl süren ve 13. çelsede tamalanan 4.000 TL ödediği kayıp bavul haberine buradan bakabilirsiniz. 
  • Bir havayolu şirketinin 3 yıl süren ve 6.000 TL ödediği kayıp bavul haberine buradan bakabilirsiniz.

Havayolu firmalarıyla oluşan bu hukuki süreçler yorucu ve yıpratıcı olabilir. Ancak haklarımızı bilmemiz ve savunmamız gerekiyor.

Sonraki yazım: Hasarlı Bagaj için Yolcu Hakları nelerdir ve neler yapılmalıdır tıklayınız.

Yorumunu ekle